Trochę informacji i rozmyślań

Zimno, obrót, ciepło, gorąco, obrót

W mieszkaniu mam trzy grzejniki żeliwne. Wyglądają kiepsko ale mnóstwo jest głosów, że dobre, dłużej trzymają ciepło itd.

I co dzień to samo – zimno. Wstajesz. Podchodzisz do kaloryfera, przekręcasz głowicę termostatu. Na trójkę, może na czwórkę? Piiiii. Jest, za chwilę będzie ciepło.

Po chwili… Jakoś ciepło tu, za ciepło. Chyba już trzeba zakręcić. Piiiii. Zero, może jedynka.

Zakręcałaś grzejnik? Jakoś zimno…

A gdyby tak…

Jakiś czas temu zwróciła moją uwagę reklama Danfoss Link. To taki zestaw do sterowania grzejnikami w domu/mieszkaniu. Próg cenowy jednak za wysoki, żeby kupić to w ramach sprawdzenia. Ma aplikację na iOS, ale nie współpracuje z homeKit (na razie nie ważne co to 😉 ).

Szukałem i szukałem. Prosto nie było – jak większość kaloryferów w blokach budowanych w XX w. na grzejnikach zamontowano zawory RTD-n (nieprodukowane, niewspierane już nawet przez Danfoss). No i zaczęły się schody. Każdy z producentów „smart” głowic do termostatów pisał, że za stare. Że nowsze – tak, ale te moje to akurat nie.

W końcu znalazłem. Prosty adapter, kawałek aluminium (18mm długości, gwint 30×1,5 z jednej, 30×1,5 z drugiej strony) wystarczył aby na zaworze RTD-n zamontować Elgato Eve Thermo.

Jak działa coś takiego?

Zasada działania jest banalnie prosta. Głowica reguluje stopień otwarcia zaworu grzejnika, zupełnie tak jak klasyczna „gałka”, robi to jednak automatycznie. Mierzy temperaturę i na podstawie tego pomiaru otwiera lub zamyka zawór próbując zbliżyć się jak najbardziej do temperatury docelowej.

Tutaj wychodzi „zaleta” grzejników żeliwnych. Długie „trzymanie” ciepła jest spowodowane dużą bezwładnością cieplną. Tylko działa to w dwie strony. Nawet gdy kaloryfer jest już rozgrzany do zadanej temperatury i głowica zamknie zawór, wspomniana bezwładność cieplna powoduje, że przez pewien czas jeszcze się on (grzejnik) nagrzewa.

Głowicę można sterować ustawiając harmonogramy, które działają tak jak przy termostatach we własnym ogrzewaniu. W nocy trochę chłodniej, w dzień cieplej. W czasie pracy chłodniej, jesteś w domu – cieplej.

22 stopnie? Ok. Ciepło. Bz. Ciepło. Dobranoc. 18 stopni. Bz. Bz.

 

Legenda

Piiiii – dźwięk odkręcania starej głowicy

Bz – dźwięk samoregulacji nowej głowicy