Trochę informacji i rozmyślań

Co robiłem w ZHP?

W Związku Harcerstwa Polskiego pełnię funkcje instruktorskie od 1998 roku. Co robiłem w ramach ZHP?

Drużyna, Wędrownictwo

11.08.1998 powstała 2 Drużyna Harcerska „Moskity” w Choszcznie, której drużynowym byłem do 2001 roku. Później prowadziłem Krąg Wędrowniczy KEDDA. Byłem również namiestnikiem starszoharcerskim w Hufcu Stargard Szczeciński ZHP (zanim starszoharcerski oznaczało 13-16 lat). Zajmowałem się promocją idei wędrowniczej (podczas kursów drużynowych i warsztatów w hufcach szczecińskich, udział w ruchu programowo-­metodycznym “Wędrownictwo”, ogólnopolskich konferencjach kadry starszoharcerskiej czy spotkaniach ruchów programowo­-metodycznych przed XXXII Zjazdem ZHP).

Obozy i kursy

W 1999 ukończyłem kurs drużynowych w Bieszczadach. W 2000 kurs namiestników i kierowników referatów starszoharcerskich.

2001 to obóz w Juszczynie k. Makowa Podhalańskiego. Powódź, ewakuacja obozu do Makowa właśnie, trochę z deszczu pod rynnę. Wreszcie powrót i słowa „dziękuję” od rodziców podopiecznych.

W 2002 ukończyłem Kurs Kadry Kształcącej Drużynowych.

Później jeszcze obozy w Pająku (2003) i Myczkowcach (2008).

Kształcenie

Byłem członkiem Kręgu Instruktorów Kształcących BMW. Zajmowałem się kształceniem drużynowych, warsztatami doskonalącymi, zdobyłem Brązową Odznakę Kadry Kształcącej. Współorganizowałem kurs drużynowych dla nauczycieli, kurs kadry kształcącej.

Internet

Od 2000 roku aktywnie uczestniczyłem w budowaniu harcerskiego internetu. To zamierzchłe czasy, kiedy gotowych skryptów było co kot napłakał i większość rzeczy trzeba było pisać samemu. Co nie Marcin Goleman? I tak powstały:

  • forum.zhp.org.pl
  • bazy.zhp.org.pl
  • program.zhp.org.pl
  • sondy.zhp.org.pl
  • skladki.zhp.org.pl
  • i wiele innych

W tamtym okresie pojawiły się też pierwsze regulacje dotyczące stron internetowych w ZHP („minima”, które obowiązują do dzisiaj).

W pewnym momencie stworzyłem centralny system zarządzania treścią wszystkich serwisów internetowych tworzonych na poziomie Głównej Kwatery.

Na swoim koncie mam również pierwszy sklep internetowy 4zywioly.pl, w którym były rozwiązania zupełnie niespotykane w tamtym czasie (no i fajna współpraca z Michał Górecki).

Był w tym wszystkim również okres wspierania organizacji spoza organizacji – HarcNet² – Harcerski Net do kwadratu. Tutaj powstał katalog linków, nowy serwis baz obozowych, forum wsparcia, bramka do grupy pl.rec.harcerstwo (tak – było, a może i jest nadal coś takiego ;)) i kilka innych.