Trochę informacji i rozmyślań

Żeby nie zwariować

Ostatnie miesiące to dla mnie czas wytężonej pracy. Pandemia nie oszczędza, najpierw quasi elektroniczny obieg dokumentów, później mechanizmy do zdalnych konsultacji dokumentów, listy obecności na zdalnych spotkaniach i różne inne mniejsze i większe rozwiązania informatyczne.

Od połowy lutego to także szczepienia, a dokładniej konieczność sprawnego przeprowadzenia zapisów na nie w uczelni.

Pracy jest naprawdę dużo i żeby nie zwariować trzeba robić również coś innego.

Druk 3D z YouTube’a

Z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu zainteresował mnie druk 3D. Zacząłem szukać najlepszej drukarki dla początkujących. Oglądałem i oglądałem. Po obejrzeniu większości wartościowych filmów o tym zagadnieniu dostępnych na YouTube coś tam już wiem, może nawet wybrałem drukarkę (gdybym miał ją ostatecznie kupować). Ale ja nie o tym.

Podpowiedzi

Wraz z filmami o druku 3D YouTube zaczął podpowiadać coraz więcej filmów związanych z zagadnieniami inżynierskimi. Obróbka drewna, obróbka metalu. Przygotowywanie narzędzi stolarskich. Czasem podpowiada oczywiście coś w rodzaju ’10 najbardziej satysfakcjonujących technologii’ czy coś podobnego, ale generalnie podpowiedzi są całkiem trafione.

Geniusz

Któregoś dnia podpowiedzi zaprowadziły mnie na kanał Stuff made here. Ponad dwa miliony subskrybentów, raptem 20 filmów. Pierwszy film zachwycił mnie, drugi oczarował, trzeci spowodował, że śródtytuł brzmi ‘Geniusz’. Nie wiem czym zajmuje się facet z filmów na co dzień, ale to co w nich prezentuje to kwintesencja inżynierii. Można by nawet rzec zwariowanej inżynierii.

Postawiony problem jest analizowany, znajduje teoretyczne rozwiązanie, które stopniowo jest coraz lepiej dopracowywane. Pomysły bywają absurdalne, ale rozwiązania są błyskotliwe.

Nie-sa-mo-wi-te.

Poniżej wklejam jeden z filmów, który naprawdę robi wrażenie. Polecam.